MENÜ
Alışveriş Sepetiniz

Doğalgaz Tesisatı

Kombi montajı yaptırmak istiyorsunuz, doğalgaz projesi çizimi yapacak yetkili firma arıyorsunuz, doğalgaz tesisatı yaptırmak ya da doğalgaz ile ilgili başka işlemler yaptırmak istiyorsunuz... İgdaş, GAZDAŞ ve diğer gaz dağıtım firmalarının işleyişi elektrik ve su dağıtım firmalarından daha farklı ve karışıktır. Yasalara göre tesisatınıza ancak bölgenizin gaz dağıtım kuruluşundan yetki belgesi alan, İstanbul için iİgdaş yetkili firmaların müdahale etmesine izin verilir. Yetkisiz kişi ve kurumların evinizdeki kombi değişimi,  doğalgaz ocak hortumunun değişimi hatta diğer gazlı cihazlarınızın doğalgaz flex hortumunu değiştirmesi bile yasaktır. Tesisatınıza müdahale etmeden önce lütfen aşağıdaki yazımızı okuyun. 


Kombi Montajı

Yeni bir daire aldınız kombi montajı yaptırmanız gerekiyor ya da kombiniz var kombi değişimi  yaptırmak istiyorsunuz. Her iki durumda da İgdaş yetkili firma ile çalışmanız gerekir. Kombi montajı ve kombi değişimi, her iki durumda da evinizde doğalgazın açık olup olmamasına göre farklı işlemler yapılır. Örneğin daha önce hiç doğalgaz kullanılmamış bir daire aldınız, doğalgaz tesisatınız var ama kombiniz yok. Kombi seçimi yaptığınızı ve satın alım yaptığınızı varsayalım, doğalgaz flex hortumunun olup olmadığı, sayaç yerinin hazır olup olmadığı, daireye ait bir abonelik ve doğalgaz projesinin olup olmadığı, tesisatınızda kaçak olup olmadığı, kısaca doğalgaz tesisatınızın eksiklerinin tespit edilmesi gerekir. Bütün bunları yetki belgeli bir firmanın yapması gerekir. Bazı durumlarda müşteriler kombi montajını da sıradan bir tesisat işi gibi değerlendiriyor. Fakat uzayan gaz açma süreleri ve ilk seferde açılamayan hatta hiç açılamayan gaz tesisatları, yetkili servisin kombinin garantisini başlatmadığı gibi durumlar ile karşılaşabiliyorlar.  Toparlarsak dairenizde daha önce hiç doğalgaz kullanılmadı ise süreç daha karışık, doğalgaz projesi çizimi gerekir. Kombiniz var ve kombi değişimi yapmak istiyorsanız yine yetkili firma tarafından düzenlenecek İgdaş kombi değişim formu ile işlemi yapabilirsiniz.  


İgdaş kombi değişim formu

Mevcut kombinizi yeni bir kombi ile değiştirmek istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda yeni aldığınız kombiyi igdaş yetkili firmanın takması ve bunu elektronik imzalı bir kağıt ile İgdaş'a bildirmesi gerekmektedir. Bu kağıdın ismi İgdaş kombi değişim formu dur.  Bu formun üzerinde doğalgaz abonesinin isim soyisim, adres ve iletişim bilgileri ile İgdaş tüketim numarası bulunmaktadır. Ayrıca hem eski hem yeni takılan kombinin markası, yoğuşmalı mı, konvansiyonel hermetik mi olduğu, kapasitesi, hangi mahalde takılı olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri İgdaş onay mühendisi İgdaş sisteminde kayıtlı olan bilgiler ile karşılaştırarak kontrol eder uygun bulması halinde aynı şekilde elektronik imzalı olarak yetkili firmaya gönderir. Bu işlem ortalama 1 gün sürer. İgdaş kombi değişim formu onaylanmış olan müşterinin kombi montajı yapılarak form teslim edilir. Yetkili servise garantiyi başlatmak üzere haber verilmesi ile İgdaş yetkili firmanın işi tamamlanmış olur. Ancak aşağıda listesi verilen durumlarda İgdaş aboneden yeni bir proje isteyebilir.


 • Yeni kombinizin kapasitesinin eski kombinizden büyük olması
 • Eski kombinizin takıldığı yerin yeni kombinizin takıldığı yerden farklı olması
 • İgdaş arşivinde kayıtlı bir doğalgaz projenizin olmaması


gibi durumlarda İgdaş kombi değişim formunu reddederek yeni bir doğalgaz projesi isteyebilir. Yukarıdaki durumlara, sizin daha önce İgdaş'a haber vermeden yapmış olduğunuz bir değişiklik, dairenizin sizden önceki sahibinin habersiz yaptığı herhangi bir değişiklik ya da ilk onaylanan projenin sehven yanlış onaylatılmış olması sebep olabilir. Görünürde herşey olması gerektiği gibi olsa da kombi değişim formunun reddedilmesi gibi bir durum küçük bir ihtimal de olsa vardır. Özel bir durum nedeni ile Çatalca/ İstanbul için kombi değişim formu değil direk proje onaylatılması istenmektedir.


Doğalgaz projesi

Dairenize doğalgaz projesi çizdirmek istiyorsunuz ama aslında İgdaş'ın istediği sadece doğalgaz proje çizimi değildir, tesisatınızdaki tüm eksiklerin de yetkili bir firma tarafından tespit edilerek giderilmesidir. Kombinizi satın aldınız, dairenizde doğalgaz tesisatı ve kalorifer tesisatı var kombinizi taktırıp proje çizdirmekle bitmiyor. Eksikleri tespit edilen tesisatınızın tamamlanarak abonelik yapılmasını müteakip projenizin çizilerek onaylatılması, sayacınızın İgdaş'dan teslim alınarak montajının yapılması ve İgdaş mühendisi nezdinde gaz açımının yapılması gerekiyor. İgdaş Yetkili Firmalar bu işleri ve İgdaş abonelik işlemleri dahil tüm süreci sizin yerinize yönetir. Böylesi hem daha hızlı hem de daha ekonomik olur. Böyle bir işiniz varsa iş akış süreci aşağıdaki gibidir.


 • İgdaş yetkili firma bulmak
 • Ön keşif ve eksiklerin tespiti ile fiyat verilmesi.
 • Doğalgaz dönüşüm sözleşmesi imzalanması
 • İgdaş abonelik işlemlerinin yapılması (İgdaş yetkili firma ile online yapılabilir)
 • İgdaş yetkili firmanın tesisatınıza sigorta poliçesi düzenlemesi
 • İgdaş doğalgaz projesinin hazırlanarak onaylatılması
 • Sayaç talebinde bulunulması ve sayacın teslim alınması
 • Teslim alınan sayaç ile birlikte tesisatta tespit edilen diğer eksiklerin ve varsa kombi montajının yapılması
 • Tesisatın mukavemet ve sızdırmazlık testlerinin yapılmasını müteakip İgdaş'dan gaz açma randevusu alınması (İgdaş yetkili firma)
 • Gaz açma günü İgdaş mühendisi ve firma yetkilisi ile birlikte gerekli kontrollerin yapılmasının ardından gaz açımı yapılması


Doğalgaz Tesisatı Fiyatları

Önce doğalgaz tesisatını tanımlayalım. Doğalgaz tesisatı tanım olarak çoğu tüketicinin bildiğinin aksine evinizdeki ısıtma sisteminin tamamını kapsamamaktadır. Radyatörler yani bildiğiniz adı ile petekler için çekilen ve içinde kapalı devre sıcak su dolaşan plastik borulara ısıtma (kalorifer) tesisatı denmektedir. Kapınızın önünde bulunan İgdaş servis kutusundan daire önündeki sayaçtan geçerek kombi, ocak gibi gaz yakan cihazlara doğalgazı taşıyan sistem doğalgaz tesisatıdır. Doğalgaz tesisatı fiyatları ise bina ana hattı çekilecek ise değişkenlik gösterir. Bu yazıyı daireniz için doğalgaz tesisatı fiyatını merak ettiğiniz için okuyorsanız şunu söyleyebilriz; standart 80~160 m² arası bir daireye 12~18 mt arası doğalgaz borusu gitmektedir. Doğalgaz tesisatının sadece mutfakta bir ocak ve kombi için çekileceğini düşünürsek 2 vanalı bir doğalgaz tesisatı ~1600 TL civarı tutmaktadır. Bu fiyata İgdaş doğalgaz proje ücreti dahildir. Fiyatın büyük kısmını sabit giderler ve proje giderleri oluşturduğundan boru miktarının artması veya azalması fiyatı değiştirmekle beraber doğru orantılı bir etki yaratmaz. Net fiyatlar için ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilir veya vaktiniz darsa whatsapp üzerinden tekniker ve mühendislerimizle görüntülü görüşerek fiyat sunabiliriz. 

Doğalgaz Projesi
Hızlı Onay -22 %
Brand: İGDAŞ Model: dogalgazprojesi
İstanbul'da yeni daire aldınız ve doğalgaz projesi ihtiyacınız var. 7000480 yetki numarası ile İgdaş yetki belgeli firmayız. Doğalgaz Projesi FiyatlarıTesisatınızdaki doğalgaz hortumlarının takılı olmaması, sayaç yerinizin hazır olmaması, kombinizin takılı olmaması gibi durumlar söz konusu olab..
5.100,00TL 4.000,00TL Vergiler Hariç:3.389,83TL
İgdaş Kombi Değişim Formu
Hızlı Onay -23 %
Brand: İGDAŞ Model: cihazbildirimigdas
İgdaş kombi değişim formu işlemi normal gaz açma prosedürü ile birebir aynıdır. Ücret buna göre verilmiştir.Kombi montajı yaptırdınız fakat kombinizin garantisinin başlatılması için bu belgeye ihtiyacınız var ve montaj yaptırdığınız kişi veya kurumlar size bu belgeyi veremiyor. Bu onların yetkili ol..
3.900,00TL 3.000,00TL Vergiler Hariç:2.542,37TL
Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)