MENÜ
Alışveriş Sepetiniz

Klima

Hangi Klima ?

Öncelikle kapasite seçimi yapılmalıdır. Kapasite seçimi yapıldıktan sonra sıra klimayı nerede kullanacağınıza gelir. Kullanım alanınıza göre mobil taşınabilir kliima mı, duvar tipi split klima mı yoksa salon tipi klima mı kullanacağınızı da belirledikten sonra satış ve servis hizmetleri anlamında en iyi yorumları alan en iyi klima markaları ndan birini  seçebirsiniz. Tabi bunu yaparken fiyat ve diğer özelliklerin karşılaştırmasını  sitemiz karşılaştırma modülünü kullanarak yapabilirsiniz. Böylece hangi klima sorusunun da cevabını bulmuş olursunuz. 


İnverter Klima

Klimalar, oda sıcaklığını belirlenen seviyede tutarlar ve sıcaklık değişikliklerinde tekrar devreye gireler. Bu işlemler sırasında klimaların devreden çıkıp devreye girmesi, enerji kayıplarına yol açar. Klimaların en yüksek enerjiyi, ortam sıcaklığını sağlamak için tekrar devreye girdiklerinde harcadıkları tespit edilmiştir. Yani klimalar, her devreye girdiklerinde çalışma sürelerine oranla en yüksek akımı çekerler. Buna “kalkınma akımı” veya “demeraj akımı” denir. Gerektiğinde yüksek performansa geçip, istenen sıcaklığa ulaşıldığında rölantide (yavaşlatılmış) hiç durmadan çalışan klimaların enerji tasarrufu sağladığı ortaya çıktı. Bu sebeple yeni teknolojilerle inverter klima geliştirildi. Günümüzde birçok klima firması, inverter tipi klimalar üretmektedir. İnverter klimalar, elektrik akımının şeklini değiştirirken, rölantide doğru akım motorlarıyla çalışır. Yani DC (doğru akım) motorlu, değişken devirli klimalardır. Böylece ısıtma ve soğutma işlemlerine gerek duyulmayan zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı sağlanmış olur. İnverter klimaların ana parçası kompresörlerdir. Bu kompresörler hızlarını azaltıp artırabilirler. Sıcaklığı ayarlayan kompresörler, sürekli çalışarak ortamdaki havanın sıcaklığını sabitler. Kompresörler rölantideyken şebekeden gelen dalgalı elektrik akımını değil, doğru akımlı motorlarını kullanır. Böylece güç istikrarı ve enerji tasarrufu sağlanmış olur. Süper inverter teknolojisi kullanılan klimalar ise, çok daha verimli ve sessiz çalışır. Ortamdaki insanların vücut ısılarını ve hareketlerini algılayan sensörlerle ortama verilen havayı en verimli şekilde yönetir. Ortamda insan yoksa çalışma sistemini ona göre düzenler.


En uygun klima

Elektrik faturanıza da en az alacağınız klima fiyatları kadar dikkat ediyorsanız, fiyatına göre en kaliteli klimayı yani sizin için en uygun klimayı aramalısınız. Klima araştırma sürecinde en çok merak edilen şeyler inverter teknolojisi ve klima seçimidir.  İnverter teknolojisi klimaların daha tasarruflu çalışmasını sağlayan bir teknolojidir. Günümüzde satışı yapılan klimalar bu teknolojiye sahiptir. Diğer seçim kriterleri konusunda müşteri temsilcilerimiz size en uygun klimayı seçmek için yardımcı olacaktır. 


Klima Seçimi 

Klima seçimi için önce soğutma kapasite ihtiyacımızı belirleyerek başlayabilir. Daha sonra diğer seçim kriterlerimize göre aramamızı daraltarak kendimiz için en iyi klima modelini bulabilir.


Klima hesabı, oda m² sini 2.2 ye bölerek 1000 ile çarparak yaparız. Çıkan sonuç bize btu/h cinsinden yaklaşık soğutma kapasitemizi verir.

Örnek: 25 m² salonumuz olsun, 25/2.2x1000 = 11363 btu/h olarak bulunur.


Bölgelere göre daha detaylı bir başka klima hesabı ise şöyledir. Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı için de kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir. Bölge katsayıları şöyledir:

  • Akdeniz:445
  • Doğu Anadolu:308
  • Ege:423
  • Güneydoğu Anadolu:462
  • İç Anadolu:346
  • Karadeniz:385
  • Marmara:385

Örnek: İzmir'de oturuyorsunuz ve 25 m² salonunuz olsun 25x 423 = 9500 btu/h, 3 kişi için = 3 x 600 = 1800 btu/h, aydınlatmanızın 500W üzerinde olmadığını düşünürek bunu ihmal ediyoruz. 9500+1800 = 11300 btu/h. 


Bu hesaplama yöntemleri ile siz de kendi eviniz işyeriniz için en uygun klima modelini kolayca seçebilirsiniz.

Klima soğutma kapasitesini bulduktan sonra duvar tipi split klima mı, salon tipi mi, taşınabilir mobil klima mı kullanım alanımıza göre seçimimizi daralttık. En çok tercih edilen klima tipi split klima tipidir. Evlerimizde görmeye alışkın olduğumuz klima modelleri bunlardır. 
ECA Spylos  9.000 btu Klima ECA Spylos  9.000 btu Klima
-16 %
Brand: ECA Model: ecaspylos9
ECA Spylos  9.000 btu Klima  Ücretsiz Kurulum Ürün kargodan teslim alınırken paketler mutlaka kontrol edilmeli, hasarlı paket veya ürünler teslim alınmamalı ve kargo yetkilisine hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Ürün elinize ulaş..
24.350,00TL 20.400,00TL Vergiler Hariç:17.288,14TL
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)